10 kroků k vysněné kuchyni
1. Musíte pochopit prostor, který máte k dispozici. Než začnete přeměřovat, musíte pochopit prostor, se kterým pracujete. Ať už plánujete přestavbu hotové kuchyně, rozšíření místnosti či stržení stěn, oslovte společnosti, které se zabývají stavbou kuchyní a nechte si udělat nákres přímo architektem. To vám umožní přesně vidět, s jakým prostorem můžete pracovat a začít plánovat, jak z něj vytěžit co nejvíc. Vezměte v potaz vnitřní i venkovní dveře a okna, abyste vytvořili co nejlépe zapadající a ladící kuchyni se zbytkem místností i venkovního prostoru. Než kontaktujete designera, pečlivě si rozmyslete, kolik peněz chcete do kuchyně investovat, aby vám nakonec nepředložil návrh, který si nebudete moci dovolit.
2. Zvolte co nejlepší uspořádání. Umístění jednotlivých složek kuchyně přizpůsobte svému životnímu stylu. Pokud chcete kuchyň neoddělenou od zbytku místností, zamyslete se nad tím, která oblast pro ni bude nejvhodnější. Nejpraktičtější by bylo ji umístit do nejtmavší části prostoru a spojit ji s obývacím pokojem a jídelnou, kde trávíte odpočinkem nejvíce času. Poslední dobou je trendem tzv. „broken-plan living“, kde jsou místnosti oddělené jen částečně, například poloviční zdí mezi kuchyní a obývacím pokojem či posuvné dveře do jídelny, které z ní dělají více formální záležitost. Snídaňové bary či „ostrůvky“ jsou v dnešní době klíčovými komponentami většiny kuchyní, poraďte se tedy se svým designerem, která varianta pro vás bude nejlepší. Budete muset také zvážit záležitosti ohledně skleněných částí a dát pozor, aby vám nenarušily celkový vzhled. Chcete dvoukřídlé dveře? Přinesla by stropní světla do temných částí místnosti více přirozeného světla? V tento moment musíte učinit tato zásadní rozhodnutí.
3. Rozhodněte se, co přesně chcete. Jakmile máte rozvrženo, je na čase doladit zbytek detailů. Dejte si tu práci a zjistěte si něco více, inspirujte se ostatními návrhy, abyste našli přesně ten styl, který vyhovuje vašemu životnímu stylu. Například – pokud máte malé děti, volte hladké materiály, lépe se vám budou čistit. Mějte na paměti, že s designem, který si vyberete, budete trávit dalších několik let, proto nezanedbejte přípravu a chtějte všechno dokonalé. Prolistujte časopisy, které se této tématice věnují, stránky zaměřené na architekturu, katalogy různých společností a galerie, všechny poznatky dejte dohromady. Vyhraďte si na plánování až několik měsíců a postupně si v hlavě vytvoříte vlastní náhled. V této fázi plánování musíte také definitivně zvážit a připravit svůj rozpočet, abyste se ujistili, že nehledáte možnosti mimo svou cenovou kategorii. Pamatujte, že pokud si nemůžete dovolit nějaké designové prvky, neznamená to, že nemůžete najít nějakou levnější, stejně vypadající alternativu, například místo mramoru zvolit kvalitní laminát. Na trhu seženete ty nejrozmanitější možnosti pro svou kuchyň a pokud se nebudete bát investovat hlavně svůj čas, určitě najdete způsob, jak dostat vše, co si přejete, a to za cenu, kterou si můžete dovolit.
4. Opatřete si všechna potřebná povolení. Pokud plánujete změny v struktuře místnosti, jako je například stržení zdi mezi kuchyní a jídelnou, není třeba shánět povolení ke stavbě. Nicméně, mohou se na vás vztahovat nějaká pravidla a omezení, proto si radši vždy ověřte informace, než začnete se stavbou, i když povolení nepotřebujete. Jakmile by došlo na prodej, vždy se vám hodí alespoň certifikát o tom, že přestavba proběhla legálně. Při strukturálních změnách si vždy přizvěte odborníka.
5. Najděte ten správný tým.Jakmile máte plány dokončené a ověřené, potřebujete sehnat lidi, kteří vám pomohou proměnit nákres v realitu. Mezi nimi budete potřebovat stavbaře, truhláře, instalatéra, elektrikáře a případně dekoratéra. Vždy je lepší znát lidi, se kterými pracujete, proto se nejprve zeptejte přátel a rodiny, dávejte však pozor, aby se nestal pravý opak a nějaký známý známého vám nepřidal pořádnou přirážku. Ceny si raději ověřte, pokud jste na pochybách. Některé společnosti navrhují kompletní sestavu včetně instalace, díky čemuž si nebudete muset hledat jednotlivé živnostníky, ačkoliv bývají firemní služby o to dražší. Pečlivě vybírejte, komu zakázku svěříte do rukou a ověřte si všechny dostupné informace, než podepíšete smlouvu.
6. Dokončete plány. Jakmile práce začnou, je značně nákladné dodatečně měnit schémata. Dolaďte všechny detaily, včetně klik u dveří. Důležité je zejména potvrdit stavitelům umístění jednotlivých zařízení, jako jsou třeba světla a skříňky. Ujistěte se, máte všechno, co potřebujete, včetně ledničky a rychlovarné konvice. Zvážit bystě měli i rozmístění zásuvek a možnosti USB portů. Dokončením všech detailů a objednáním materiálů se postaráte o hladký průběh zakázky.
7. Začněte se stavbou. Teď, když už máte vybraný tým, je na čase začít stavitelské práce. Pokud máte v plánu bourat zdi či prodlužovat místnost, zvažte možnost vystěhování na dobu nezbytně nutnou. V případě, že chcete zůstat, se připravte na prach, špínu, nepořádek a velký hluk. Provizorní kuchyň si můžete udělat v jiné místnosti za použití starých spotřebičů. Pokud budete v průběhu stavby přebývat jinde, pravidelně se vyptávejte a kontrolujte. Zatímco likvidace staré kuchyně může zabrat pár týdnů, stavba nové bude trvat okolo tří měsíců. V této fázi se připravují zdi, dělají podlahy, kabely a odpady.
8. Dekorace. Jakmile máte stěny připravené, můžete začít s dekoracemi. Malovat je lepší ještě před umístěním spotřebičů, abyste zabránili jejich znečištění, barvu jen tak nesmyjete. Volte takovou barvu, která ladí se zbytkem kuchyně a s materiály. Ačkoliv se obyčejná bílá kuchyně může zdát jako zastaralá, doplnění nejrůznějších dekorací dokáže zcela změnit její atmosféru.
9. Instalace. Přišel čas na nejzábavnější část projektu – instalaci vaší nové kuchyně. Většina společností nabízí služby kompletní včetně instalace, ačkoliv mnoho spotřebičů může být zapojeno šikovným kutilem. Pokud zvolíte tuto možnost, pamatujte, že digestoř a vařič musí být instalovány profesionálním elektrikářem a pro umístění dřezu a jiných spotřebičů vyžadujících vodní zapojení bude nejspíš třeba zase instalatér. Vždy je lepší zeptat se profesionála než chtít za každou cenu ušetřit a v důsledku špatně zapojených a zničených spotřebičů (a nejen těch) pak platit ještě víc.
10. Obložení a podlaha. Zvolit obložení a podlahu můžete samozřejmě ještě před tím, než budou spotřebiče rozmístěny, ale budete platit více za materiál, který ani nepůjde vidět. Z toho důvodu můžete tyto práce dokončit později. Většina šikovných DIY nadšenců bude schopná si obložení a podlahu udělat sama, na YouTube najdete nespočet kompletních návodů. Jakmile jsou stěny a podlaha hotové, zbývá už jen přidat světla, zbylý nábytek a dekorace. Posledním krokem je samozřejmě vychutnávání si krásné nové kuchyně.