Dětská jídelní židlička
Naštěstí a zároveň na neštěstí je dnes na trhu poměrně velký výběr všech možných tvarů a barev a vybrat si může snad každý. Jen právě ten velký výběr může pro někoho znamenat jistý problém. I když zrovna nemůžeme rozhazovat peníze, tak seženeme poměrně zachovalé kousky v dětském bazaru nebo koupíme z druhé ruky přes internet. Rozhodně to není nedostupné zboží. Musí ale splňovat několik parametrů, abychom s ním byli spokojeni. A pozor.
Ne vždy to nejdražší znamená pro dítě to nejlepší. Jeden známý se mi před nedávnem svěřil, jak koupili pro dceru židličku za několik tisíc s různými funkcemi a ona v ní tvrdošíjně odmítala sedět. Pak se na návštěvě zamilovala do obyčejné dřevěné židličky za pár stovek a drahá židle šla z domu. Takže tady možná platí, oběhněte s dítkem nejdříve pár rodin a vyzkoušejte, jaký typ židle mu bude vyhovovat, v čem si chvíli rádo posedí.
Jaká by měla židlička být?
· Snadno omyvatelná
To je asi nejdůležitější faktor a rodiče vědí své. Pokud má nějaké textilní části, tak musí být lehce odnímatelné a pratelné. Po této stránce dostávají jídelní židličky asi nejvíce zabrat, dítko prostě kolem sebe patlá kde co, a neustále mu něco odpadává od pusy.
· Výškově nastavitelná
Židličku kupujeme většinou na několik let a měla by růst společně s dítětem. Tomu musí odpovídat nosnost a velikost. Nikomu se nechce za rok shánět další typ.
· Skladná
Tak, aby nezabírala v kuchyni zbytečně moc místa a zároveň se dala uložit časem třeba někam do komory nebo na půdu, než přijde na řadu další dítě.
· Kombinovaná se stolkem
Některé druhy jídelních židliček lze rozložit do samostatné židle a stolku, který pak slouží dětem k malování a hraní. Protože bývá většinou z plastu, nevadí, když ho ušpiní a vy je nemusíte tolik hlídat. Dříve existovaly dřevěné židličky, jejichž součástí byl i nočník, ty ale bohužel vymizely.