Chraňte se před škůdci
Který zahrádkář už někdy nezažil, že šel zkontrolovat své rostliny a ke svému zděšení zjistil, že jsou napadeny škůdci. Není to nic výjimečného a zvlášť při proměnlivém počasí se může škůdců vyskytnout celá řada. Před všemi se preventivně určitě bojovat nedá. I v případě, že škůdce již známe, může být jeho likvidace velmi složitá. Tito nevítaní návštěvníci bývají k naší smůle většinou velmi odolní. Naši úrodu dokáží znehodnotit v podstatě během několika dní, dokonce hodin. Můžeme k ochraně rostlin použít některý z prodávaných chemických prostředků. Většina zahrádkářů si, ale své vlastní výpěstky pěstuje právě proto, aby byli prosté veškeré chemie. Jestli mezi takové nadšence patříte i vy, pak nezbývá, než si vlastní bio postřik vyrobit doma.
Přípravky si můžeme vyrobit z naprosto dostupných věcí. Asi nejčastěji se potýkáme s mšicemi. Nalezneme je na ovoci, zelenině a na většině květin. Můžeme zkusit použít obyčejný kopřivový výluh. Výrobek je prakticky bez nákladů. Vezměte velkou hrst natrhaných kopřivových listů a zalijte jedním litrem horké vody. Nechte vylouhovat tři dny, pak přeceďte a naplňte rozprašovač. Použít můžete i hustou mýdlovou vodu. Stačí pokud smícháte mýdlo s vodou, v poměru dvě ku jedné. Mšice nepotěšíte ani postřikem z mléka. To nařeďte v poměru jedna ku jedné. Tyto přírodní výrobky můžete používat opakovaně. Jejich použitím neškodíte ani životnímu prostředí.
Dalším účinným prostředkem proti škůdcům, ale i plísním je obyčejný česnek. Česnek působí proti plísním, díky svým antibakteriálním schopnostem. Zbaví vás dravých a žravých škůdců, pokud si postřik vyrobíte z deseti stroužků česneku, který zalijete půl litrem oleje. Než postřik použijete nechte vylouhovat dva dny v teplé místnosti.
Uvidíte, že zahradu ošetříte těmito přírodními výrobky stejně, jako chemickými. Vaše ovoce a zelenina, ale zůstane v bio kvalitě.