Jaké si zvolit heslo? Ne každé je silné a bezpečné
Dávno pryč je doba, kdy byla výpočetní technika v provozu jen offline. Buď na pracovišti, nebo doma. Pohled na počítač dovezený z Německa za drahé peníze, za bankovky s Gottwaldem, za zlaté zuby a náušnice, a patřičně usmlouvaný Helenou Růžičkovou ve filmu Slunce seno erotika z roku 1991 budí jen úsměv na tváři a možná trochu nostalgických vzpomínek. Pochopitelně, tehdy nebylo nutné chránit před okolním světem svá data, leda tak před dětmi z rodiny a jejich kamarády, kteří se na něm učili programovat Basic a hrát bezva hry, jak tvrdil nejmladší z rodiny Škopkových.
Ty „zlaté časy“ jsou dávno pryč a dnes je běžně v rodinách několik desítek na sobě nezávislých zařízení, systémů a databází, která je třeba chránit přístupovými údaji. Zpravidla jsou všechna připojena k Internetu, a jistě není třeba zdůrazňovat, že jsou lákavým cílem i pro nekalé živly.
Volba vhodného hesla bývá nejslabším článkem zabezpečení vašich dat
Podle jednoho z posledních průzkumů veřejného mínění vyšlo najevo, že lidé velmi často používají stejné heslo pro více aplikací a datových služeb a žádnou výjimkou nejsou ani ti, co dokonce používají jen jedno jméno a heslo pro všechno. Zvyšuje se tím pravděpodobnost ztráty veškerých dat, jestliže totiž útočník přístupové údaje rozluští, pochopitelně je bude aplikovat všude, kde to bude možné, a vězte, že jsou takoví zločinci velmi pracovití. Vybílí ván váš databázový prostor, že z něj nezůstane vůbec nic.
Průzkum zaměřený na široký věkový rozsah náhodně vybraných klientů také zjistil hrozivou skutečnost ohledně pravidel tvorby samotných hesel. Lidé docela často za dobré heslo považují např. křestní jméno a dvojciferné číslo, klasické heslo často používané je např. Petr 13. Sice dnes jen málokdo použije heslo pouze jako jméno bez číslic, ale to rozhodně není silné heslo. Všechna jména jsou obecně ošidná, a nemusí to být jen jména lidská podle kalendáře, i jména firem, institucí, dokonce i běžné názvy věcí, např. židle25 není zrovna nejlepším heslem. Za silné heslo je považováno např. vygenerované heslo kombinace znaků, velkých a malých písmen a čísel, která nedávají žádný smysl. Např. B8v_9p3#. Vygenerované heslo si uložte na bezpečné místo, kam se k němu nikdo nemůže dostat, ale třeba osmiznakové heslo se lze docela dobře naučit nazpaměť.
Dobrý tip na heslo je např. souhrn prvních písmen nějaké věty, kterou si dobře pamatujete. Jako příklad třeba: V letech 1998 a 2001 jsme byli na dovolené v Kuala Lumpuru v Malajsii. Heslo bude tedy znít Vl1a2jbndvKLvM. Když ho ještě proložíte znakem např. podtržítkem, je ideální, tohle má 14 znaků a zaručeně jej nikdo neprolomí.