Trend vegetariánství
Vegetariánství je velká změna oproti normálnímu fungování. Není to zas tak zásadní krok oproti jiným alternativním stravovacím stylům typu veganství apod. Je to ale určitá změna, která může ale nemusí vést k lepšímu pocitu.
Pokud uvažujete o vegetariánství, myslete v první řadě na své zdraví. Je to opravdu nutné? Neublíží mi to? Netrpím nějakým onemocněním, které by to mohlo ovlivnit?
Jídelníček musíte přizpůsobit vašemu aktuálnímu stavu, vašim potřebám. Tělo reaguje jinak pokud jste nemocní, hubnete nebo sportujete.
Co by ve vegetariánském jídelníčku nemělo chybět?
Snažte se jíst co nejpestřeji. Čím barevnější jídlo na talíři máte, tím více vitamínů a minerálů do sebe dostanete. Pravidelnost je také důležitá.
Každé jídlo by mělo obsahovat obiloviny.
Jezte co nejvíce zeleniny – vařená, čerstvá, v podobě smoothie nebo připravovaná na páře. To samé platí i pro ovoce – smoothie. Dvakrát denně zařaďte do jídelníčku luštěniny. V jídelníčku nesmí chybět mléko a zakysané mléčné výrobky – potraviny bohaté na vápník jsou důležité.
Samozřejmost je dostatek vajec, ořechů a semínek – tyto potraviny v sobě ukrývají „hodné“ tuky. Ve vašem jídelníčku by mělo být dostatek vlákniny – s tím je spojený i zvýšený pitný režim, vypijte přibližně 2 litry neperlivé vody denně, můžete kombinovat s neslazeným bylinkovým čajem.
Každý má jiné důvody pro to být vegetarián. Rozhodně by to neměl ale dělat na úkor zdraví. Je to v určité míře pro tělo extrém. Nejíst maso znamená nižší příjem prospěšných látek a vitamínů. Ty musíte přijímat v jiné podobě. Proto by vegetariáni měli sníst více zeleniny a luštěnin. Tvrdí se, že v luštěninách jsou živiny, které se zcela vyrovnají živinám z masa. Berte to ovšem s rezervou, neboť nikdy nedostanete stejné množství látky z potravin rostlinného původu. Proto je lepší kombinace masa a zeleniny.