Zkuste bojové umění
Člověk hledá nějakou úroveň rovnováhy skoro ve všem. Ať už je to to či ono, vždycky se snažíme najít někde nějakou skulinku, ke které bychom se mohli uchýlit. Nebo minimálně alespoň místo, kde bychom mohli volně vydechnout, aniž bychom se nějak báli projevit. Bojová umění mohou nabídnout toto místo, protože jak už název napovídá, bojová UMĚNÍ nejsou jenom sporty, kde se lidé mlátí. Je to způsob života, který vás přiměje přemýšlet o úplně jiné filosofii.
1) Wushu
Čínské bojové umění a jejich souhrnný název Wushu obsahuje spoustu nejrůznějších stylů, bojových cviků, cvičení a rozdílných filosofií. Některé se zaměřují na sebe, některé na ostatní. Všechny tak nějak pojí východní filosofie a čínská historie a pohled na svět, který je dnes trochu pošlapáván komunistickou stranou. Tradiční a světoznámé styly jako kung-fu nebo Wing-chun jsou jenom zástupci bezmezného počtu dalších, které se vyvíjely po tisíce let. Pokud hledáte harmonii a balanc, wushu je pro vás to pravé.
2) Japonské bojové umění
Respekt, pokora, ale hrubá síla a brutalita, vysoká efektivita – to jsou japonské bojové umění. Filosofie je zacentrována nikoliv na sebe jako střed vesmíru, ale spíše na kontrolu sebe sama a skrze to kontrolu druhých. Japonská militaristická historie zanechala také svůj odraz i na boji, proto se odlišují od toho čínského svou hrubou silou a spoléháním na prosté, ale efektivní údery. Karate, Judo, Jujitsu, Aikikai, Aikido, Kendo, Kyudo a další – pokoření sebe sama a protivníka. Proto jsou i tyto umění kromě Aikida vysoce kompetitivní.
3) Brazilské Jiu-jitsu a Kapoiera
Bojový styl vyvinutý domorodými Brazilci jako prostředek uchování svých tradic. Po kolonizaci byl tradiční boj zakázán, aby se nepodporovala rebélie, proto jej místní „zapracovali“ jako tanec. Možná se vám může zdát, že kapoeira je jen tanec, avšak skrývá v sobě silné kopy a údery.
4) HEMA, fencing, BUHURT a evropské umění boje
Ano, i my Evropané jsme vyvinuli vlastní systémy, které se spíše spoléhají na chladné zbraně jako meče, cepy a palice. Byť bychom zde mohli začlenit i pěstí souboj, jedná se spíše o sport. Do těchto starobylých umění boje s meči se také vryl odkaz rytířskosti, cti a hrubé síly, kterou si Evropané podvolili půlku světa.